Na moim poddaszu

Na moim poddaszu

sobota, 15 grudnia 2012

70. Jak wykonać zawieszkę świąteczną z szydełkowym sercem

W tamtym roku miałam kilka pomysłów, których niestety nie udało mi się zrealizować i założyłam sobie, że wykonam je na te święta. Na początek zrobiłam zawieszkę z naszytym szydełkowym sercem i podczas jej tworzenia pomyślałam sobie, że podzielę się z Wami wiedzą jak ją wykonać. Mam nadzieję,że skorzystacie i u Was zawiśnie podobna ozdoba.


Materiały:
- resztki kordonka w wybranym kolorze
  np. PUPPETS PIROSKA 280m/50g
        100% bawełna, kolor 24000
- gładki materiał w jednolitym kolorze - kontrastującym z kolorem kordonka.
- nici do zszycia serca
- coś do wypchania ( ja osobiście rozprułam poduszkę z silikonowym wkładem i od dłuższego czasu używam go do wypychania różnych stworzonych przeze mnie rzeczy)
- sznurek lub inny materiał na zawieszkę

Narzędzia:
- szydełko w rozmiarze odpowiadającym grubości nici (przy poniższym schemacie zalecane 1,75 mm)
- igła / maszyna do szycia
- nożyczki

I. Po pierwsze należy wydziergać szydełkowe serduszko. Wybrałam piękny wzór, wart wykonania, ale wiem, że osobom początkującym może przysporzyć trochę trudności, dlatego wytłumaczę jak wydziergać takie serduszko krok po kroku. Dla osób zaawansowanych zamieszczam poniżej schemat.


RZĄD 0
1. Najpierw nabieramy 9 oczek łańcuszka i zamykamy je w koło i dalej nabieramy 46 oczek łańcuszka.2. Zaznaczamy sobie np palcem, poprzez przeciągnięcie kolorowej nitki czy jak w moim przypadku spinaczem 46 oczko i dalej wykonujemy jeszcze 9 oczek łańcuszka i zamykamy je w koło wbijając szydełko  w zaznaczone 46 oczko,  łańcuszek ustawcie w taki sposób by po zamknięciu koła widać było oczka.RZĄD 1
1. Mamy już rząd zerowy, który wygląda następująco koło złożone z 9 oczek łańcuszka, 46 oczek łańcuszka i drugie koło z 9 oczek. Teraz wychodzimy z jednego z kół i na 2 oczkach naszego 46 oczkowego     łańcuszka robimy 2 oczka ścisłe.2. Teraz odwracamy robótkę, te nasze wcześniejsze 2 oczka ścisłe są jakby 1 słupkiem, a dalej robimy na kole 18 słupków, po ich wykonaniu tym razem koła nie zamykamy tylko robimy kolejne 2 słupki szydełko wbijając w nasze 2 oczka ścisłe.

 


3. Następnie robimy 20 słupków na naszym łańcuszku.4. Jesteśmy na środku naszej robótki i robimy 2 razy po 3 słupki wbite w jedno oczko, by serduszko nabierało właściwego kształtu.5. Dalej 22 słupki i dochodzimy do naszej drugiej pętelki na której robimy również 18 słupków, równocześnie wrabiając nitkę początkową (na drugim zdjęciu dobrze widać jak znika pod naszymi 18 słupkami).6. Szydełko wbijamy w oczko - tak jak widać na zdjęciu i przeciągamy nitkę - za nami pierwszy i najtrudniejszy rząd w tym schemacie. Wystającą nitkę początkową możemy spokojnie obciąć nożyczkami, nic się nie spruje.RZĄD 2
1. Tak jak w pierwszym rzędzie robimy 2 oczka ścisłe by przytwierdzić rząd do już istniejącej części, odwracamy robótkę i robimy zgodnie ze schematem 2 oczka i słupek wbity w co drugi słupek z poprzedniego rzędu. Powtarzamy to 8 razy.3. Dalej też robimy 2 oczka łańcuszka i słupek, tyle że wbijamy go w co trzeci słupek z poprzedniego rzędu,  powinno nam wyjść 9 takich kratek. Dochodzimy do naszego środka i w tym miejscu robimy 6 oczek łańcuszka i słupek, który wbijamy dokładnie obok ostatniego słupka.4. Dalej znów 9 kratek, ze słupkiem wbitym w co trzecie oczko z poprzedniego rzędu, a na kole 8 kratek, wbitych w co drugie oczko, z tym, że ostatnią 8 kratkę robimy w ten sposób, że nabieramy 2 oczka łańcuszka i wbijamy je przeciągając nitkę i kończąc rząd w ramieniu naszego serca.
RZĄD 3
1. Rozpoczynamy go jak poprzednie robiąc 2 oczka ścisłe wbite w ramię serca, odwracamy robótkę, oczka ścisłe są już naszym pierwszym słupkiem, następnie robimy 3 słupki i słupek wbity w słupek z poprzedniego rzędu (mam nadzieję że nie brzmi to jak jakieś masło maślane)2. W ten sposób zapełniamy 8 kratek z poprzedniego rzędu, kolejne kratki wypełniamy robiąc tylko dwa słupki a trzeci wbijamy w słupek z poprzedniego rzędu, tak przerabiamy 9 kratek.3. Dochodzimy do środka i na naszych 6 oczkach z poprzedniego rzędu robimy 12 słupków + 13 słupek wbity w słupek z poprzedniego rzędu.


4. Drugą połowę rzędu robimy symetrycznie czyli najpierw 9 kratek (dwa słupki i trzeci wbity w słupek z poprzedniego rzędu) i 8 kratek (trzy słupki i czwarty wbity w słupek z poprzedniego rzędu). Po przerobieniu 3 rzędów nasze serce powinno wyglądać tak.RZĄD 4
1. Ponownie rozpoczynamy 2 oczkami ścisłymi, obracamy robótkę i robimy 2 oczka łańcuszka i słupek wbijając go w co drugi słupek z poprzedniego rzędu - tak wykonujemy 16 kratek. Zwróćcie uwagę jak co drugi słupek ładnie pokrywa się ze słupkiem z rzędu 2, tworząc jedną linie (zaznaczyłam to czarnymi kreskami oznaczonymi literką A)

2. Po wykonaniu 16 kratek robimy 11 kratek ze słupkiem wbitym w co trzeci słupek z poprzedniego rzędu i tym razem słupki z tego rzędu tworzą jedną linie ze słupkami z rzędu 2 (czarna kreska oznaczona literką B).3. Na środku wykonujemy 5 oczek łańcuszka i słupek, który wbijamy obok poprzedniego słupka.4. I do końca rzędu robimy kratki tak jak w pierwszej części tyle że w kolejności odwrotnej, czyli najpierw 11 kratek ze słupkiem wbitym w co trzeci słupek z poprzedniego rzędu, a potem 16 kratek ze słupkiem wbitym w co drugi słupek z poprzedniego rzędu, na końcu zamykamy rząd przyczepiając je do naszego serca.

RZĄD 5

1. Rząd 5 jest najbardziej pracochłonny bo składa się z samych słupków, ale zarazem jest jednym z łatwiejszych ponieważ wszystkie kratki oprócz środka wypełniamy tak samo. Po wykonaniu 2 oczek ścisłych na ramieniu serca (tak jak przy poprzednich rzędach) odwracamy robótkę i do samego środka wykonujemy w następujący sposób słupki - 2 słupki a trzeci w słupek z poprzedniego rzędu.

2. Na środku na naszych 5 oczkach łańcuszka z poprzedniego rzędu robimy 10 słupków plus jedenasty słupek wbity w słupek z poprzedniego rzędu.

3. Drugą stronę robimy tak jak poprzednią czyli  2 słupki i trzeci wbity w słupek z poprzedniego rzędu.

RZĄD 6

1. Przed nami ostatni rząd, który wykończymy pikotkami. Ten rząd wykonujemy podobnie jak rząd 4. Czyli w tym przypadku robimy 24 kratki ze słupkiem wbitym w co drugi słupek z poprzedniego rzędu, dalej 12 kratek ze słupkiem wbitym w co trzeci słupek z poprzedniego rzędu.
Pikotkę robię następująco, po słupku robię 3 oczka łańcuszka, szydełko wbijam w pierwsze oczko i przeciągam, robię jeszcze jedno oczko łańcuszka i słupek - tak wygląda moja kratka z pikotką.
2. Środek robimy w następujący sposób 1 kratka ze słupkiem wbitym w co drugi słupek z poprzedniego rzędu, robimy pikotkę i wbijamy słupek dokładnie w miejsce obok poprzedniego słupka, potem robimy kratkę ze słupkiem wbitym w co drugi słupek z poprzedniego rzędu.3. Dalej robimy kratki w odbiciu lustrzanym, czyli najpierw 12 kratek ze słupkiem wbitym w co trzeci słupek z poprzedniego rzędu, a następnie 24 kratki ze słupkiem wbitym w co drugi słupek z poprzedniego rzędu.
Zakańczamy serduszko przytwierdzając ostatni słupek do jego ramienia.


II. Kiedy wydziergamy serduszko, zabieramy się za uszycie serduszka. Poniżej zamieszczam krój do wydrukowania, który należy  przenieść na materiał.2.  Materiał składamy na pół stroną prawą do siebie i odrysowujemy kształt serca.

3. Szydełkowe serduszko przytwierdzamy do materiału szpilkami3. i przyszywamy, następnie składamy materiał przyszytym sercem do środka i zszywamy zawieszkę po narysowanej wcześniej linii. Miejsce, które zaznaczyłam na schemacie dwoma kreskami, pozostawiamy nie zszyte. 4. W odległości około 1 cm od szwu wycinamy kształt serca, w miejscu gdzie nie było zszyte zostawiamy trochę więcej materiału5. Obrębiamy obcięty materiał by nam się w przyszłości nie pruł, a następnie wywijamy serce na prawą stronę.


6. Teraz przymocujemy sznureczek, ja postanowiłam wykonać sznurek z kordonka, z którego zrobione jest serce. W tym celu ucięłam trzy równej długości nitki i związałam je na jednym z końców ze sobą supełkiem, następnie po kolei nawlekałam nitki na igłę i przeciągnęłam od lewej na prawą stronę, tak że supełek znalazł się od wewnątrz,7. a moje trzy nitki z prawej strony robótki.8. Potem zrobiłam warkocz i znów nawlekłam po  kolei każdą nitkę i przeciągnęłam na lewą stronę.9. Zawiązałam supełek i wypchałam serduszko wkładem z poduszki.
10. Na koniec zszyłam serce na prawej stronie ściegiem materacowym.

KONIEC :)

Jesteś ciekawa, czy wszystko wytłumaczyłam czytelnie i czy ktoś skorzysta, jeżeli tak piszcie, podawajcie linki do swoich prac :)
 
A jeżeli jesteście zainteresowane innym kursem szydełkowym zapraszam na mój drugi blog gdzie znajdziecie Kurs na wykonanie kwiatuszka 

Pozdrawiam 

9 komentarzy:

 1. Zawieszka jest przepiękna:) Kurs obrazkowy aż zachęca żeby zabrać się za szydełkowanie. Dzięki pozdrawiam cieplutko. Ania

  OdpowiedzUsuń
 2. Kapitany kursik a serduszko po prostu urocze:)
  Czekam na firankę.
  Pozdrawiam Lacrima

  OdpowiedzUsuń
 3. wow! ale się napracowałaś nad tym tutorialem. Serducho świetne, szkoda, że nie szydełkuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna zawieszka. Świetny pomysł także na Walentynki :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. No wiesz , ale jesteś pracowita. Gratuluję pomysłu , wykonania i dziękuję za podzielenie się z nami , swoimi umiejętnościami. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. jest prześliczna :) szydełko to nie moja działka i wnioskuję, że taka zawieszka wymaga sporo pracy. pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Białych myśli
  lekkich jak puch,
  niech Anioł
  przywieje z nieba,
  otworzy skrzydłem
  nadziei,
  i niech kolędę zaśpiewa,
  bo dzisiaj jest piękny dzień,
  wszystko się rodzi na nowo,
  więc w blasku tajemnych świąt,
  żyj zdrowo i kolorowo.

  Pozdrawiam serdecznie. Dorota
  http://sielankowedzierganie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. super kursik ;) bede tu zagladać cześciej bo naprawde warto i przed chwilką nauczyłam sie kwiatka z Twojego drugiego bloga pozdrawiam serdecznie;)

  OdpowiedzUsuń
 9. super kursik, skorzystam i ja
  pozdrowionka. pa

  OdpowiedzUsuń